Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma do dijagnoze, različitih metoda lečenja i važnosti prevencije. Pročitajte iskustva pacijenata i savete stručnjaka.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Efektivne Metode Lečenja
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzročnik je humani papiloma virus (HPV) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona. Iako ova bolest nije životno ugrožavajuća, može biti izuzetno neprijatna zbog teškog i dugotrajnog lečenja.
Šta su kondilomi i kako se prenose?
Kondilomi su virusne tvorevine koje se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih većina je bezazlena, ali neki tipovi (posebno HPV 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja kancera.
Vreme inkubacije može trajati od mesec dana do godinu dana. Prenos se vrši seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, ali i vertikalno - sa majke na dete tokom porođaja.
Klinička slika i dijagnoza
Kod žena se kondilomi najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a ponekad su potrebna dodatna histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja. Važno je tražiti drugo mišljenje pre početka terapije, jer su poznati slučajevi pogrešnih dijagnoza.
Metode lečenja kondiloma
1. Krioterapija (tečni azot)
Bezbolna metoda koja se koristi za manje bradavice. Ponavlja se na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka promena. Nekada je dovoljno 2-3 tretmana, dok u težim slučajevima lečenje može trajati i do godinu dana.
2. Laserska terapija
Posebno efektivna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu. Laserska vaporizacija se može primenjivati čak i tokom trudnoće.
3. Hirurško uklanjanje
Koristi se za veće i upornije promene. Može se izvesti klasičnim hirurškim putem ili radiotalasima.
4. Lekovi za lokalnu primenu
Uključuju rastvore podofilotoxina, trihlorsirćetne kiseline i 5-fluoracil kreme. Ove metode zahtevaju strpljenje i redovnu primenu.
Prevencija: HPV vakcine
Na tržištu su dostupne dve vakcine koje štite od kancerogenih tipova HPV virusa. Primaju se u tri doze i najveći efekat imaju kod osoba koje prethodno nisu imale kontakt sa virusom.
Preporučuje se vakcinacija devojkama i ženama između 9 i 26 godina. Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, mogu sprečiti pojavu raka grlića materice.
Iskustva pacijenata i saveti
Mnoge osobe ističu važnost traženja drugog mišljenja, jer su česti slučajevi pogrešnih dijagnoza. Kondilomi se ponekad mešaju sa benignim promenama poput polipoza.
Važno je naglasiti da HPV infekcija može biti asimptomatska, a mnoge osobe ne znaju da su prenosioci virusa. Redovni ginekološki pregledi su ključni za rano otkrivanje promena.
Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od svakog polnog kontakta, jer trenje može dovesti do širenja infekcije. Takođe, osigurajte dobru higijenu kako biste sprečili širenje virusa na druge delove tela.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali najčešće bezopasna manifestacija HPV infekcije. Iako lečenje može biti dugotrajno i izazovno, većina metoda daje dobre rezultate. Ključni faktori uspeha su strpljenje, redovna kontrola i saglasnost sa terapijom.
Prevencija kroz vakcinaciju i bezbednije seksualne odnose predstavljaju najbolji način zaštite od HPV infekcije i njenih potencijalno ozbiljnih posledica.